Rozhledna Vrchbělá

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: in-line park Vrchbělá, cca 3km severozápadně od Bělé pod Bezdězem, cca 25km severozápadně od Mladé Boleslavi

GPS: 50.5283369N, 14.7634931E

Nadmořská výška: 329m

Okres: Mladá Boleslav

Období výstavby: jaro 2013

Oficiální zpřístupnění: 1. srpen 2016

Celková výška: 26,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 110

Otevírací doba: dle infotabule u rozhledny je věž přístupná během provozní doby Sportovně-rekreačního areálu Vrchbělá, Multifunkčního turistického centra, a to od 8:00 do 18:30 hod. v závislosti na počasí

Přístup: Pěší a cyklisté mohou dorazit po trase cyklostezky č. 3045 z Hlínoviště (při silnici Doksy - Bělá pod Bezdězem). V blízkosti rozhledny prochází také červená TZT spojující Bělou pod Bezdězem (6km) a Bezděz (4,5km). Areál je dostupný i ze silnice z Bělé pod Bezdězem na Kuřivody (odbočka vlevo cca 200m za místním koupalištěm), což je jediná přístupová cesta i pro automobilisty. Parkoviště je na začátku areálu (50.5234972N, 14.7776453E), cca 500m před hotelem Relax. Další cca 1km nutno pokračovat přes dětský areál až k rozhledně.

Výhled: především okolní rozsáhlé lesy Máchova kraje, Bezděz, Vrátenská hora, Ještěd, Ralsko, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše

Historie: Rozhledna Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem je součástí volnočasového areálu, in-line parku, který vznikl na území bývalého vojenského prostoru Ralsko-Vrchbělá.

                Vojenský újezd Vrchbělá vzniknul v roce 1949. Nejprve využívala Československá lidová armáda, po roce 1968 armáda sovětská. Během jejího působení zde vyrostlo rozsáhlé ubytovací centrum pro vojáky a jejich rodiny a byl vybudován rozsáhlý tankodrom. Po odchodu sovětských vojsk v roce 1991 začal volně přístupný areál chátrat. Na území jeho výcvikového prostoru probíhal pyrotechnický průzkum. V jedné jeho části vznikla motokrosová dráha, tři velké fotovoltaické elektrárny, další část areálu chtěl soukromý investor přeměnit v golfové hřiště…

                Revitalizovat toto celkově zapomenuté území se v roce 2010 rozhodnul vlastník areálu – Středočeský krajský úřad. Začátkem roku 2011 představil projekt přeměny vojenského prostoru ve sportovně-rekreační areál, a to v podobě výstavby 3 in-linových tras, zábavní a tréninkové dráhy s rampami a dalšími prvky pro skateboard, in-linové brusle nebo kola (v zimě udržované pro běžecké lyžování), dále vybudování dětského hřiště, cyklotrialového okruhu, rozhledny, letní scény, lanového centra, prostoru pro paintball, dětské zoo, cyklostezky, pěší naučné trasy pro děti, nového turistického objektu s ubytovací kapacitou 52 lůžek, restaurací pro 80 osob a míst pro výtvarné expozice a společenské akce. Plány zahrnuly také výstavbu kempu s plochou pro karavany a parkoviště. Celkové náklady projektu se tehdy odhadovaly na cca 143 mil. Kč.

                Přeměna území na sportovně-relaxační areál dle projektu firmy Spojprojekt Praha, a.s. byla zahájena v roce 2011. Původní předpoklad vše dokončit v roce následujícím se však nenaplnil a termín kolaudace byl několikrát posunut. V projektu se objevily chyby, komplikovaný byl i pyrotechnický průzkum. Prodlení vzniklo i kvůli policejnímu vyšetřování bývalého hejtmana Davida Ratha, který stál u zrodu projektu. Nakonec se brány areálu oficiálně návštěvníkům otevřely 25. srpna 2016, přičemž vyhlídková věž (postavená zhruba v průběhu jara 2013) je přístupná od 1. srpna 2016.

                Celkové náklady na realizaci projektu dosáhly dle Krajského úřadu Středočeského kraje cca 272 mil. Kč, z toho 75 mil. Kč pokryla dotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Generálním dodavatelem byla kladenská firma Energie – stavební a báňská, a.s. Správa areálu byla svěřena Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje. V roce 2018 byl areál bezúplatně převeden pod krajskou příspěvkovou organizaci Středočeská centrála cestovního ruchu.

                Rozhledna samotná je spíše typizovanou dřevostavbou, neboť obdobné vyhlídkové věže se nacházejí již na několika místech po republice. Na čtvercovém půdorysu (7,5m) se tyčí se do výše 26,5m. Konstrukce je tvořena 4 nosnými dřevěnými sloupy, středem prochází točité železné schodiště. Pětipodlažní stavba je zakončena osmibokou vyhlídkovou plošinou.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

   

Foto: Ziky (září 2017)

 

      

Foto: A.Průšová (červen 2017)

 

     

      

Foto: J.Šlapák (březen 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: