Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

 

Typ/materiál: zděná rozhledna

Lokalita: Hamerský vrch (nebo též Jižní vrch) cca 2km jižně od centra Karlových Varů

GPS: 50.2163508N, 12.8804775E

Nadmořská výška: 514m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: léto až podzim 1876

Oficiální zpřístupnění: 1877

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: 14m

Počet schodů: 79

Přístup: Pouze pro pěší – po modré a následně žluté TZT od rozhledny Diana (cca 1km) nebo z opačné strany po žluté TZT z ulice Slovenská od Poštovního Dvora (rovněž cca 1km, ale s převýšením zhruba 130m), kde lze zaparkovat (parkoviště u cedule konec obce, 50.2134064N, 12.8836153E).

Otevírací doba: volně přístupná

Výhled: je omezen díky okolním stromům pouze severním směrem na centrum Karlových Varů a Krušné hory s Klínovcem a jižním směrem na část města (v údolí) a CHKO Slavkovský les

Historie: Jednou ze čtveřice rozhleden, které obklopují nejbližší okolí Karlových Varů, je vyhlídka Karla IV. Pochází z roku 1876 a nachází se na Hamerském vrchu v nadmořské výšce 514 metrů nad mořem mezi Grandhotelem PUPP a Galerií umění. Jedná se o 15 m vysokou napodobeninu rozhledny stojící v severoněmeckém Schleswigu v pseudogotickém slohu. Výstavba cihlové věže byla zahájena v létě 1876 a dokončena ještě téhož podzimu. Městskou pokladnu přišla na 6 492 zlatých. První hosty uvítala v lázeňské sezóně roku 1877. Na stavitele se tenkrát snesla vlna kritiky, neboť někteří návštěvníci větších (či spíše širších) rozměrů prý měli problémy při výstupu po úzkém schodišti vedoucím ke dvěma vyhlídkovým ochozům. Oba jsou zdobené bílým cimbuřím a přístup na ně je trvale otevřený. Název Karlova vyhlídka (nebo také Vyhlídka Karla IV.) je novodobý. Za rakousko-uherské monarchie se místo nazývalo Výšina Františka Josefa a rozhledna nesla jméno Josefhöhe.

                Vlivem nepříliš kvalitně provedených oprav se postupně zhoršoval technický stav celého objektu. Proto v roce 2001 přistoupilo město Karlovy Vary, které je vlastníkem vyhlídky, k její celkové opravě. Projektovou dokumentaci zpracoval Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby Praha pod vedením vedoucího projektanta Ing. arch. Tomáše Šantavého. Opravy provedla firma KENAURstav s.r.o. z Lesova na podzim roku 2001 v celkové hodnotě 2 mil. Kč. V soutěži „Stavby Karlovarského kraje 2002“ se tento počin umístil na 2. místě na základě hlasování veřejnosti.

                Další rekonstrukce proběhla v květnu a červnu 2014, kdy byly firmou FH STAV, s.r.o. z Dalovic opraveny vnější omítky a chrliče vody. Na tuto akci byl karlovarskému magistrátu poskytnut příspěvek Ministerstva kultury z dotačního titulu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“, a to ve výši 160 tis. Kč. Celková cena oprav činila cca 450 tis. Kč (vč. DPH).

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: D.Sedlák (jaro 2011)

 

 

Foto: P.Novák (květen 2006)

 

 

Foto: J.Velc (2006)

 

Foto: M.Holý (2006)

 

Foto:historická podoba vyhlídky

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: