Výklopník u Sudoměřic

 

Typ/materiál: cihlová/betonová technická památka se střešní vyhlídkovou terasou

Lokalita: břeh Baťova kanálu mezi Rohatcem a Sudoměřicemi, cca 12km severovýchodně od Hodonína

GPS: 48.8741092N, 17.2296272E

Nadmořská výška: 168m

Okres: Hodonín

Období výstavby: 1938 až 1939

Oficiální zpřístupnění: 2004

Celková výška: 14m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 73

Otevírací doba: viz https://www.vyklopnik.cz

Přístup: ze silnice č. 55 spojující Hodonín a Strážnici vede k Výklopníku cca 700m dlouhá značená asfaltová odbočka (od mostu v Sudoměřicích), zaparkovat lze v areálu Výklopníku

Výhled: okolní spíše rovinatý terén, v pozadí Bílé Karpaty, Buchlovské kopce, Skalica

Historie: Výklopník u Sudoměřic je unikátní technickou památkou, která je v současnosti přístupná návštěvníkům a umožňuje ze střešní plošiny výhled do okolí.

                Jedná se o cihlovo-betonovou stavbu, která byla postavena v letech 1938 až 1939 na tzv. Baťově kanálu*. V blízkosti byly zároveň postaveny dvě budovy, jedna sloužila jako byt správce s rodinou, druhá jako dílna, konírna a zázemí pro zaměstnance. Výklopník sloužil do roku 1945 k překládání lignitového uhlí z nedalekého lomu Tomáš v Ratíškovicích z vagonů na lodě, po Baťově kanálu bylo uhlí dále převáženo do elektrárny, kožedělných továren a tepláren v Otrokovicích. Lodě neměly vlastní pohon a musely být zpravu taženy koňským spřežením. Plavba do Otrokovic tak trvala tři dny. Později plavbu urychlily traktory. Za ideálního stavu vody trval převoz cca 10 hodin, často však déle. Za 2. sv. války byl kanál německými vojsky značně poškozen. V poválečných letech již k obnově nedošlo. Nákladní přeprava byla pro nerentabilnost ukončena na počátku 60. let. 20. stol.

                Snahy obnovit Baťův kanál pro turistické využití spadají do poloviny 90. let, kdy byla založena Agentura pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu. V roce 2002 vznikla obecně prospěšná společnost Baťův kanál, která se podílí na organizaci provozu, provozuje informační centrum a podporuje podnikatele rozvíjející turistický ruch podél kanálu.

                Dlouhodobě chátrající budova Výklopníku byla v letech 2003 až 2005 z iniciativy obce Sudoměřice, do jehož majetku stavba od roku 1952 náleží, opravena. Studie turistického areálu Výklopník Sudoměřice, kterou zpracoval architekt Ivo Ondračka, zahrnula mimo rekonstrukce technické památky také vybudování vyhlídkové střešní terasy, informačního a expozičního centra, odpočinkové zóny, parkoviště a také revitalizaci vodních ploch. Ve stejném roce byl pod Výklopníkem otevřen menší přístav, kde je možné si dnes zapůjčit kánoe, motorové čluny, kajutové lodě či hausbóty.

 

* Baťův kanál je umělá vodní cesta vybudovaná v letech 1935 až 1938 v délce 20 km spojující Otrokovice a Rohatec, částečně vede po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů, plavebními komorami a dalšími vodními stavbami. Za vybudováním kanálu stál zlínský velkoprůmyslník Tomáš Baťa, po jeho smrti v roce 1932 pak Jan Antonín Baťa. V době hospodářské krize stavba zaměstnávala až 1 500 dělníků. V současné době je téměř celá vodní cesta v délce asi 65 km opravena a umožněna tak turistická vodní doprava mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi. V úpravách vodní cesty bude pokračováno s cílem dovést ji až do Hodonína.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: V.Vozka (červen 2022)

 

              

Foto: M.Kosek (červen 2014)

 

        

Foto: A.Průšová (červen 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: