Rozhledna Liberecká výšina u Liberce

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: Liberecká výšina, zalesněný kopec cca 3km východně od centra Liberce

GPS: 50.7781675N, 15.0916214E

Nadmořská výška: 546m

Okres: Liberec

Období výstavby: 1900-1901

Oficiální zpřístupnění: 1. září 1901 / po novodobé rekonstrukci 2. února 2013

Celková výška: 25m

Výška vyhlídkové plošiny: 20,5m

Počet schodů: Ke vchodu do restaurace vede devět kamenných venkovních schodů. Z podlaží restaurace dále vede vstup do věže, ve které je umístěno lomené dřevěné schodiště se 107 stupni.

Otevírací doba: celoročně neděle až čtvrtek: 10–20hod., pátek a sobota: 10–23hod.

Přístup: Od konečné zastávky linek MHD č. 2 a 3 (Lidové sady - ZOO) vede k rozhledně žlutá TZT (1km s převýšením 130m). Autem je možné dojet až na parkoviště pod rozhlednou - ze silnice Liberec-Bedřichov je nutné odbočit do ulice Slezská (50.7798022N, 15.1057939E, odbočka vlevo s nenápadným ukazatelem, který je viditelný pouze při výjezdu z Liberce). Odtud je to lesem stále do kopce asi 1km. Cestu usnadňují ukazatele. Zpočátku užší asfaltka se postupně mění na horší místy kamenitou cestu (pozor za mokra!).

Výhled: Z vyhlídkové terasy se otevírá výhled na většinu zastavěné plochy Liberce až po dominantu oblasti, vrch Ještěd. Na jihu se na vrcholu Císařský kámen tyčí stejnojmenná rozhledna a na jihovýchodě v sevřené kotlině pozorujeme centrální část města Jablonce. Dalším výhledům do východního a severního sektoru zabraňují blízké zalesněné kopce s vyšší nadmořskou výškou (především Žulový vrch, 743m)

Historie: Neobvyklá stavba nad městem Liberec vznikla v letech 1900 – 1901, kdy zdejší textilní magnát baron Heinrich Liebig pověřil architekta Josefa Smitze vypracováním projektu na stavbu, která by v sobě zahrnula restauraci a rozhlednu. Celý komplex nazvaný „Hohenhabsburg“ či Hohenharsburg (podle vesnice Harsdorf pod kterou místo dříve náleželo) nebo též Vyhlídková věž u Kovářova kamene či Jindřichova věž (po roce 1918 „Liebigwarte“ a po roce 1945 „Liberecká výšina“) byl pro veřejnost otevřen 1. září 1901. Autorem plánu stavby (v podobě hlásné strážní věže starého hradu v Norimberku) byl norimberský mistr dómské huti architekt prof. Josef Schmitz, projekt rozpracoval norimberský architekt, zemský stavební rada Jakub Schmeissner a práce zrealizovala liberecká stavební firma Adolfa Bergera. Návštěvníci zde našli nejen výletní restauraci, ale i možnost dalekých výhledů. Po Liebigově smrti byl celý objekt převeden do vlastnictví města a o jeho správu se staral liberecký horský spolek.

            Pozoruhodný je hlavně vzhled budovy, který připomíná středověký hrad. K výstavbě byly použity kamenné kvádry ze zbořených domů a kostela sv. Sebalda v Norimberku. Rovněž střešní tašky byly vzaty ze starých norimberských domů. Postupem času však stavba chátrala. V letech 1960-69 prošla přestavbou, které však padlo za oběť hrázdění a další cenné detaily. Později se zde pořádaly pravidelné diskotéky, nakonec musel být objekt pro svůj špatný stav v druhé polovině 90. let minulého století uzavřen.

            Následně měla slávu Výšině vrátit společnost Euro Gastroservis. Jako nový nájemce získala objekt za symbolickou cenu nájemného 1 Kč/rok. Když se však do roku 2002 situace okolo Výšiny nezlepšila, rozhodlo se město Liberec vypsat výběrové řízení na prodej celého areálu. Minimální prodejní cena byla stanovena na úrovni 2,5 milionů korun. Vítězem řízení se stala jablonecká firma Dorint, s.r.o. (dodavatel obkladů, dlažeb a atypického nábytku) s nabídkou 4,1 milionů korun. V roce 2007 získala stavební povolení na zavedení inženýrských sítí. Generální oprava však byla z důvodu značné finanční náročnosti odkládána. Naštěstí se však majiteli – družstvo PLP Invest (propojena s Dorint s.r.o.) - v roce 2010 podařilo na rekonstrukci získat dotaci z EU ve výši 38 mil. Kč (při celkových nákladech na opravy za 63 mil. Kč). Od podzimu 2011 do konce roku 2012 prodělala Liberecká výšina zásadní proměnu: kromě samotné rekonstrukce získal objekt přístavbu s wellness centrem a saunou, návštěvníci mohli využít restaurační a ubytovací služby (hotel s 18 lůžky). Opravy prováděla liberecká firma Imstav.

                Slavnostní otevření (spojené s maškarním plesem Hraběte Drákuly, zabijačkovými hody, jarmarkem či šermířským vystoupením) opravené Liberecké výšiny proběhlo v sobotu 2. února 2013.        

                V roce 2015 se Družstvo PLP Invest dostalo do insolvence a zanikla stavební firma Imstav. Kvůli nesrovnalostem v projektu a stavební dokumentaci a nesprávnému postupu při zadávání veřejné zakázky na rekonstrukci poskytla EU na obnovu objektu pouze 29 mil. Kč, které navíc následně požadovala vrátit zpět. Objekt Liberecké výšiny byl na konci roku 2015 nabízen v rámci insolvenčního řízení na prodej za cca 13 mil. Kč, později pak v elektronické aukci za 11,3 mil. Kč. Nakonec byl objekt v nucené dražbě v březnu 2016 prodán za 17,2 mil. Kč panu Josefu Neumanovi z Liberce, který provoz svěřil Zemědělskému družstvu Sever z Liberce. Od konce roku 2021 se provozu ujali místní podnikatelé Martin Hřebík a Jan Fanta, kteří ve spolupráci s majitelem provedli modernizaci pokojů, velkého sálu a restaurace.        

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: vlastní archiv (únor 2020)

 

            

Foto: D.Sedlák (červenec 2013)

 

      

Foto: J.Šlapák (2. února 2013)

 

            

Foto: D.Sedlák (2. února 2013)

 

vysina23  vysina20  vysina21  vysina22

Foto: P.Kunzová (2010)

 

vysina10  vysina12  vysina13  vysina11  

Foto: J.Suchomel (2009)

 

vysina2  vysina13

Foto: historická podoba

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

lidove-mapa

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: