Vyhlídková věž (ptačí pozorovatelna) Novozámecký rybník u Zahrádek

 

Typ/materiál: dřevěná vyhlídková věž – ptačí pozorovatelna

Lokalita: severní břeh Novozámeckého rybníka u Zahrádek, cca 5km jižně od České Lípy

GPS: 50.6300108N, 14.5463731E

Nadmořská výška: 255m

Okres: Česká Lípa

Období výstavby: podzim 2012

Oficiální zpřístupnění: 16. dubna 2013

Celková výška: cca 5m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 2,5m

Počet schodů: 14

Přístup: Novozámecký rybník se nachází na východním okraji obce Zahrádky. K vyhlídkové věži vede z obce (cca 0,5km) úzká asfaltka (v závěru kopíruje břeh rybníka) ve směru na místní část Karasy. Jedná se zároveň o trasu žluté TZT a cyklostezky č. 3053. U pozorovatelny se nachází menší parkovací plocha.

Otevírací doba: OD ÚNORA 2024 JE POZOROVATELNA UZAVŘENÁ !!!

Výhled: možný zejména na Novozámecký rybník, část obce Zahrádky, jz. směrem kopec Vlhošť, hrady Jestřebí a Bezděz, oblast tzv. Provodínských kamenů, kopec Borný

Historie: Vyhlídková věž sloužící zejména k pozorování ptactva (ale i okolních vršků) v lokalitě Novozámeckého rybníka u Zahrádek byla postavena na podzim 2012. Myšlenkou na vybudování pozorovatelny se zabývali ochránci přírody i místní obyvatelé více než 20 let. Při její stavbě spojily síly Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Ptačí pozorovatelna na severním břehu rybníka (v místní části Zahrádky-Karasy) je asi 5 m vysoká dřevostavba o rozměrech 4 x 3,5m spočívající na dubovém roštu, zastřešená a s přístupovým molem nad maximální možnou výškou vodní hladiny. Kromě této vyhlídkové věže bylo na opačném břehu vybudováno jednoduché vyhlídkové molo (za hotelem U Staré pošty). Obě stavby byly zbudovány firmou TAXUS s.r.o. z Rychnov u Jablonce nad Nisou (stavěla mimo jiné i rozhledny u Heřmanic a na Císařském kameni) v rámci programu Ministerstva pro životní prostředí „Obnova přirozených funkcí krajiny“ spolufinancovaného z evropských fondů. Ptačí pozorovatelnu a vyhlídkové molo v úterý 16. dubna 2013 slavnostně otevřel ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Z důvodu zhoršeného stavu dřevěné konstrukce byla v únoru 2024 pozorovatelna uzavřena. Plánuje se její oprava.

 

Novozámecký rybník vznikl ve 14. století jako součást soustavy holanských rybníků. Národní přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1933, v roce 1990 byla zahrnuta pod Ramsarskou úmluvu, tj. seznam mezinárodně významných mokřadů. Rezervace má výměru necelých 370 ha, z toho 70 ha tvoří vodní plocha, zbylou část rozsáhlé porosty rákosí a mokřadní louky. V současnosti zde ornitologové napočítali přes 200 druhů ptáků (např. orel mořský, jeřáb popelavý, moták pochop, husa velká či sýkořice vousatá).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: Ziky (srpen 2019)

 

Foto: A.Průšová (červen 2017)

 

Foto: Béďa (březen 2013)

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: