Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

 

Typ/materiál: kovová rozhledna

Lokalita: zalesněná hora Žaltman, nejvyšší vrchol Jestřebích hor

GPS: 50.5525803N, 16.0521064E

Nadmořská výška: 739m

Okres: Trutnov

Období výstavby: červen až září 2020

Oficiální zpřístupnění: 24. září 2020

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 120

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Možný pěšky po značených TZT, např. z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ, celkem cca 2,5km s převýšením více než 300m) nebo z opačné strany taktéž po modré TZT z Radvanic (cca 4km s převýšením 200m). Motorizovaní návštěvníci mohou zaparkovat při silnici Radvanice-Odolov u odbočky na Žaltman se zákazem vjezdu na: 50.5572161N, 16.0650658E. Odtud je to k rozhledně po modré a později zelené TZT pěšky asi 3km. Snazší je přístup od Malých Svatoňovic - k Žaltmanu stoupat ulicí Schejbalova, na jejím konci odbočit doprava a po úzké asfaltce (vede tudy modrá TZT) pokračovat k rozcestníku U Šrejberky s možností parkování. Odtud pěšky cca 1,2km po turisticky značených trasách.

Výhled: Panoramatický rozhled - Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory (Góry Kamienne), Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Stolové hory, Ostaš, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk, Trosky a blízké okolí.

Historie: Deset kilometrů východně od Trutnova najdeme nejvyšší vrchol Jestřebích hor - Žaltman (741 m, původně Hexenstein). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Počátky snah o výstavbu vyhlídkové věže na Žaltmanu však spadají již do roku 1921, kdy byla za tímto účelem úpickým odborem KČT uspořádána veřejná sbírka. Ze stavby nakonec sešlo, stejně tak jako o pět let později, kdy vzaly za své plány KČT z Malých Svatoňovic na vybudování turistické chaty s rozhlednou.

                Rozhledna vyrostla na Žaltmanu až o několik desetiletí později, a sice v letech 1966 až 1967, kdy u jejího zrodu stál TJ Baník Malé Svatoňovice a zdejší KČT (zal. 1922). Realizace stavby se ujal zámečník Josef Bernard, který vedl místní dobrovolníky. Práci odvedli zdarma, placené byly pouze svářečské práce. Železná konstrukce byla připravena ve strojních dílnách nedalekých dolů. Pro dopravu stavebního materiálu na vrchol byla v místě vybudována provizorní lanovka. Náklady na materiál činily cca 20 tis. Kčs. Do konce roku 1966 se podařilo na vrcholu vztyčit konstrukci bez horní plošiny. Dokončovací práce pak proběhly v květnu až červenci 1967. Otevření rozhledny se uskutečnilo 24. září 1967. Výška rozhledny činila 13 metrů a na její vrchol vedlo 51 schodů.

                O rozhlednu na Žaltmanu pečovali členové místního KČT za podpory obecního úřadu Malé Svatoňovice. Ti mimo jiné společně v neděli 24. září 2017 slavnostně u rozhledny odhalili pamětní desku u příležitosti 50. výročí jejího otevření pro veřejnost. V novém tisíciletí však rozhlednu začaly postupně přerůstat okolní stromy, které bránily výhledu, a rovněž stav železné konstrukce napadené korozí nebyl dobrý. Za této situace se představitelé obce a Dobrovolného svazku obcí Jestřebí hory rozhodli v roce 2017 vystavět na Žaltmanu rozhlednu zcela novou a vyšší. Za tímto účelem byla 1. července 2017 vyhlášena veřejná sbírka. Během 11. až 13. října 2019 byla konstrukce dosavadní rozhledny zdarma demontována pracovníky firmy HaasMont s.r.o. z Červeného Kostelce (a firmou Petr Kult - výškové a hlubinné práce) a odvezena do sídla této společnosti, a to s předpokladem umístit jí na jiné místo nebo nabídnuout případným zájemcům.             

                Výstavba zcela nové kovové konstrukce rozhledny, na kterou veřejnost přispěla ve veřejné sbírce částkou přes 2 mil. Kč, byla zahájena v červnu 2020 generálním vybudováním základové desky. Pro tento účel musel být k vrcholu instalován zhruba 30 metrů dlouhý pozemní dopravník. Mezi stromy do prudkého svahu vyvážel stavební materiál, opačným směrem putovala odtěžená hornina z vrcholu kopce. Na konci srpna 2020 následně jednotlivé díly konstrukce vynesl na vrchol vrtulník a posléze proběhla montáž rozhledny. Generálním dodavatelem stavby byla firma Stavebně dopravní Trutnov, s.r.o., dílčí dodávky zajistila firma Kovo Kulda s.r.o. z Úpice (Martin Kulda - návrh a výroba ocelové konstrukce, Luboš Pirný - návrh kotvicích prvků, 3D vizualizace), Ing. Jan Matoulek (stavební projekt), Ing. Jiří Rubín (statický projekt), ad. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo ve čtvrtek 24. září 2020, to jest na den přesně 53 let od chvíle, kdy byla otevřena původní rozhledna. Výška rozhledny činí 22 metrů a na její vyhlídkový ochoz vede 120 schodů. Každý z nich nese štítek se jménem dárce, který si ve sbírce zakoupil za 5 tis. Kč příslušný schod. Celkové náklady na stavbu rozhledny přesáhly 3,5 mil. Kč.             

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: J.Šlapák (prosinec 2020)

 

        

  

Foto: J.Holešovský (listopad 2020)

 

    

Foto: P.Urbanec (říjen 2020)

 

      

Foto: Z.Kulhánek (24. září 2020)

 

        

Foto: J.Fábera (září 2020)

 

Foto: OÚ Malé Svatoňovice - pozvánka na otevření rozhledny (září 2020)

 

Foto: OÚ Malé Svatoňovice - vizualizace nové rozhledny (jaro 2020)

 

      

Foto: J.Šlapák (květen 2011)

 

      

Foto: P.Žemlík (2006)

 

 

Foto: J.Kábrt (2005)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: