Zámeček ve Františkových Lázních

 

Typ/materiál: budova restaurace se zděnou rozhlednou

Lokalita: východní okraj města Františkovy Lázně, cca 8km severně od Chebu

GPS: 50.1196983N, 12.3680231E

Nadmořská výška: 450m

Okres: Cheb

Období výstavby:

Oficiální zpřístupnění: 16. dubna 1916

Celková výška: 12m

Výška vyhlídkové plošiny: 9m

Počet schodů: 51

Přístup: z centra města vedou k Zámečku směrovky místního značení pro pěší (cca 1km), automobilem lze dojet až k objektu odbočením z obchvatu města (vedoucího z Chebu na Vojtanov) u hotelu Luisa, odkud je to k Zámečku cca 100 metrů

Otevírací doba: Rozhledna zdarma přístupná pro hosty kavárny a restaurace (v denním čase 10-11 hod. a 14-14:30 hod. a 16:30-17 hod., to vše dle sezóny). Pokud jsou obsazené hotelové pokoje, přístup na rozhlednu není možný. Doporučuje se vše ověřit předem na tel. 602 188 582.

Výhled: pouze do korun okolních stromů

Historie: Západočeské Františkovy Lázně nabízí širokou škálu možností vycházek do nejbližšího okolí města, přičemž na těchto cestách můžete navštívit i vyhlídkové věže. Vedle rozhledny Salingburg nás cesty zavedou i k restauraci Zámeček nacházející se téměř na rovině (450m) ve východním cípu města. Turista se zde dnes může těšit z příjemného posezení uvnitř i vně restaurace a v minulosti i z výhledu na město a okolí. Tuto možnost nabízela 12 metrů vysoká rozhledna, která je součástí objektu. V současné době je bohužel zcela přerostlá okolními stromy a výhled je nemožný.

                Historie Zámečku sahá až do dob 1. sv. války, kdy zde byla vystavěna a 16. dubna 1916 otevřena restaurace s rozhlednou. Její realizací si místní připomínali památku Gustava Wiedermanna, starosty města a dlouholetého předsedy zdejšího okrašlovacího spolku. Z vděku za jeho zásluhy byla pojmenována Dankwarte. V tehdejší době plnil objekt několik funkcí - v přízemí se nacházela restaurace a v patře bydlel hlídač, který se zároveň staral o údržbu parku a umožňoval přístup na vyhlídkovou věž. Z tehdy holé výšiny bylo možné spatřit Dyleň, město Cheb, Slavkovský les, Krušné hory či Smrčiny. Místo bylo hojně navštěvované, hlavně kvůli restauraci. Na rozhlednu, kterou však časem převýšily stromy, se postupně zapomnělo a byla uzavřena. Po druhé světové válce objekt sloužil jako klubovna, později připadnul družstvu Jednota. Ta objekt v roce 1975 opravila a přistavěla další část. Ve věži zřídila pokoj pro personál, v přízemí fungovala v sezónním provozu cukrárna a první patro bylo upraveno na vinárnu. Jednota vlastnila Zámeček do počátku 90. let minulého století. Následně se zde vystřídalo několik nájemců. Samotný objekt se však nacházel v neutěšeném stavu...

                V roce 1997 získal objekt pan František Flegl, který zahájil jeho postupnou rekonstrukci. V prvním patře byla obnovena původní vinárna a od roku 2012 je opětovně umožněn přístup do vyhlídkové věže (daleké výhledy jsou však díky okolním stromům nemožné). Od roku 2016 se hostům nabízí rovněž ubytování v jednom ze tří luxusních pokojů.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: vlastní archiv (září 2020)

 

 

Foto: H.Vagnerová (2015)

 

        

Foto: vlastní archiv (jaro 2011)

 

    

Foto: V.Šustr (2007)

 

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: