Zaniklá vyhlídková věž Zámecký vrch u Trutnova

 

Popis: zameckyvrchTyp/materiál: dřevěná vyhlídková věž

Lokalita: Zámecký vrch, cca 4km severně od Trutnova

GPS: 50°35´58.5"N 15°54´16.2"E

Nadmořská výška: 635m

Okres: Trutnov

Období výstavby:

Období zániku: březen 2012

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3m

Počet schodů: 14

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z centra Trutnova vede na Zámecký vrch červená TZT (cca 5km), z opačné strany od dobře dostupné pevnosti Stachelberg s rozhlednou Eliška (cca 4km). Pro motoristy je - kromě přístupu od Stachelbergu - možný příjezd do místní části Trutnov-Voletiny, zde zaparkovat vůz před zákazem vjezdu na konci ulice K Vébrovce (50.5901275N, 15.9243133E) a pokračovat pěšky po žluté trase Voletinského okruhu až pod vrchol, poté po neznačené lesní cestě vzhůru (celkem cca 2km s převýšením 180m).

Výhled: Výhled z této věže je možný jen jihovýchodním směrem ke Zvičině. Vzhledem k okolní vzrostlé vegetaci je však velice omezený, v létě nemožný.

Historie: Zhruba 4 kilometry severně od východočeského města Trutnov se do výše 635 metrů vypíná Zámecký vrch. V minulosti jeho význam spočíval v zahrnutí do sítě trigonometrických bodů - dokonce zde stávala i jednoduchá dřevěná měřičská věž.

Zřejmě od 90. let minulého století vyrostla na základech bývalého trianglu menší dřevěná vyhlídková věž s krytým ochozem. Ten se nacházel po vyšlápnutí 14 schodů ve výšce cca 3 metry nad zemí. Okolní vegetace však postupně znemožňovala výhled (ten byl možný pouze jihovýchodním směrem ke Zvičině, a to pouze mimo vegetační období). Navíc postupem času se zhoršoval i technický stav věže. V roce 2010 byl již vážně narušen jeden z nosných trámů. Osud rozhledny se naplnil na jaře 2012, kdy musela být pro celkovou zchátralost stržena.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Zhorný (březen 2012)

Popis: zameckyvrch  Popis: zameckyvrch2  Popis: zameckyvrch3  Popis: zameckyvrch1

Foto: M. Ptáček a V. Kynšt (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

Popis: zameckyvrch-mapa1  Popis: zameckyvrch-mapa2

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: