Ornitologická pozorovatelna Malé Záplavy u osady Srby

 

Typ/materiál: železná ornitologická pozorovatelna (původně s dřevěným obložením)

Lokalita: přírodní rezervace Malé Záplavy u osady Srby (obec Tuchlovice), cca 8km západně od Kladna

GPS: 50.1453689N, 14.0152128E

Nadmořská výška: 380m

Okres: Kladno

Období výstavby: 1995

Oficiální zpřístupnění: 1995

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: cca 1,5m

Počet schodů: 6

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z návsi ve vesnici Srby vede k pozorovatelně Drvotova naučná stezka (400m, bez převýšení). Parkovat lze u silnice Srby - Kačice (50.1459144N, 14.0156717E), a to v místě, kde naučná stezka odbočuje vlevo do lesa, cca 100m od pozorovatelny.

Výhled: lokální na přilehlý mokřad

Historie: Nižší dřevěná nekrytá ornitologická pozorovatelna byla postavena na posledním zastavení původní Drvotovy naučné stezky v přírodní rezervaci Malé záplavy u vesničky Srby (obec Tuchlovice, okres Kladno). Jedná se o mělký mokřad lemovaný porosty rákosí a vysokých ostřic prohlášený v roce 1982 za přírodní rezervaci (23 hektarů). Jedná se současně o významnou ornitologickou lokalitu.

                Drvotova naučná stezka (délka 12km) prochází územím mezi vesnicemi Srby, Kamenné Žehrovice a Doksy a zčásti vede po okraji Turyňského rybníka. Návštěvníky seznamuje s cennými přírodními lokalitami (přírodní park Povodí Kačáku, přírodní rezervace Záplavy a přírodní památka Kalspot) a s činností člověka v krajině (těžba černého uhlí a lámání pískovce žehrováku u Kamenných Žehrovic). K jejímu vytyčení došlo z iniciativy zaměstnanců POLDI SONP Kladno, zástupců ČSOP a členů Okresního aktivu státní ochrany přírody již v květnu 1982. Naučná stezka byla pojmenována po konzervátorovi státní ochrany přírody, nadšeném budovateli stezky a strážci rezervace Záplavy panu Václavu Drvotovi, který v průběhu prací na stezce tragicky zemřel.

                V roce 1995 byla stezka zrenovována a mírně upravena její trasa. Na jejím posledním 12. zastavení „Malé Záplavy“ byla postavena současná nízká železná ornitologická pozorovatelna (po obnově stezky v roce 2010 obecně prospěšnou společností NSEV Kladno-Čabárna sem vede značená odbočka stezky z osady Srby). Původně byla vyhlídka obložená dřevem, to však časem vzlo za své. Spatřit lze zde například početná hejna kachen, labutě, bahňáky, lysky, čejky, volavky, rákosníky, racky, čápy, husice a mnohé další ptačí druhy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: V.Vozka (duben 2019)

 

        

Foto: J.Fábera (2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: