Vodárenská věž pivovaru v Žatci

 

Typ/materiál: zděná vodárenská věž

Lokalita: areál pivovaru Žatec, cca 20km západně od Loun

GPS: 50.3325078N, 13.5413319E

Nadmořská výška: 230m

Okres: Louny

Období výstavby: 1798-1801

Oficiální zpřístupnění: 14. října 2016

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: věž je přístupná v otevírací době Muzea pivovarnictví Žatecka, příp. po dohodě i mimo ni, blíže viz: https://sedmyschod.com/muzeum-a-rozhledna

Přístup: pivovar s vodárenskou věží se nachází na Žižkově náměstí v centru města (za kostelem Nanebevzetí P. Marie)

Výhled: zejména severním směrem na přilehlou část Žatce, Krušné hory, jižním směrem je výhled omezený kostelem Nanebevzetí P. Marie

Historie: Výstavba vodárenské věže žateckého pivovaru je spojena s koncem 18. století, kdy došlo na ostrohu nad řekou Ohře v severní části starého města k vybudování dnešního pivovaru (1798 – 1801). Vodárenská věž tehdy sloužila nejen k zásobování pivovaru ale i kašen ve městě. Na konci 19. století však byla na břehu Ohře vybudována nová vodárna a původní věž tak přestala plnit svůj účel. Ve 30. letech 20. století byla upravena na archiv právovárečného měšťanstva. Od května 1958 je věž památkově chráněna (gotické jádro s barokní fasádou, která je členěna římsami a zakončená cimbuřím). V novém tisíciletí již nebyla využívána.

V roce 2014 získal žatecký pivovar dánský koncern Carlsberg, který následně zahájil opravy pivovarských objektů. V rámci těchto oprav došlo v roce 2016 i na rekonstrukci vodárenské věže, která získala nové dřevěné schody, střechu, zábradlí a dřevěnou vyhlídkovou terasu. Projekt rekonstrukce věže byl podpořen Ústeckým krajským úřadem z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje pro rok 2016 a Ministerstvem kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Návštěvníci se poprvé mohli z vodárenské věže rozhlédnout 14. října 2016 v rámci akce Putování aneb Zachraňte Boreše určené hlavně pro rodiny s dětmi.

Věž je přístupná pouze pro předem objednané v rámci prohlídky pivovaru.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Kosek (červenec 2023)

 

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: