Rozhledna Žernov

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: západní okraj obce Žernov, cca 10km západně od Náchoda

GPS: 50.4301228N, 16.0519889E

Nadmořská výška: 377m

Okres: Náchod

Období výstavby: květen – listopad 2014

Oficiální zpřístupnění: 30. listopadu 2014

Celková výška: 24m

Výška vyhlídkové plošiny: 18,4m

Počet schodů: 92

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Žernov se nachází při silnici Česká Skalice – Červená Hora – Červený Kostelec, rozhledna se tyčí na západním okraji obce u fotbalového hřiště, kde lze i zaparkovat. Kolem fotbalového hřiště vede modrá TZT vedoucí k nedaleké zřícenině Rýzmburk v Babiččině údolí a také NS Jakuba Míly.

Výhled: např. Krkonoše, Orlické hory, Polabí, Jestřebí hory, Podzvičinsko, Červenokostelecko, Stolové hory, Dobrošov, Českoskalicko, nádrž Rozkoš, Kunětická hora, Hradecko, Babiččino údolí, Jaroměřsko,

Historie: Další dřevěnou rozhlednou, která vznikla v roce 2014 díky iniciativě obce Žernov, obecně prospěšné společnosti Branka a Euroregionu Glacensis, je rozhledna v obci Žernov. Kromě této rozhledny byly v rámci projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ postaveny nové vyhlídkové věže na Stachelbergu u Trutnova, na Čápu u Teplic nad Metují, na Signálu u Horní Radechové a u Horní Čermné. Na polské straně byla opravena rozhledna sv. Anny v Nové Rudě a postavena rozhledna Suszynka v Radkově a vyhlídkový altán v Kudově Zdroji (Altán lásky).

Původní záměr vybudovat rozhlednu v areálu žernovské sokolovny a fotbalového hřiště pochází už z roku 2007 (zpočátku se počítalo s výstavbou rozhledny u Hořiček na Barunčině vyhlídce). Po dvou neúspěšných žádostech o dotaci z programů Evropské unie uspěla ta třetí, z přeshraniční spolupráce v rámci výše uvedeného projektu. Náklady na výstavbu věže dosáhly cca 2,6 mil. Kč, obec se podílela částkou 250 tis. Kč, v minulosti zaplatila ještě projekční práce.

Žernovská rozhledna byla postavena firmou Tesmen spol. s r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta v období květen až listopad 2014, a to s použitím více než 8 tun oceli a 30 m3 dřeva, slavnostně se otevřela v neděli 30. listopadu 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: vlastní archiv (červenec 2023)

 

Foto: P.Urbanec (březen 2020)

 

 

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

 

Foto: J.Hrodek (únor 2015)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: