Rozhledna Rosička u Sázavy

 

Typ/materiál: železná věž/konstrukce mobilních operátorů

Lokalita: kopec Rosička u stejnojmenné obce, cca 10km jihozápadně od Žďáru nad Sázavou

GPS: 49.5385186N, 15.8425922E

Nadmořská výška: 644m

Okres: Žďár nad Sázavou

Období výstavby: květen a červen 2001

Oficiální zpřístupnění: 12. srpna 2001

Celková výška: 42m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: 140

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: od silnice Rosička-Nížkov vede k rozhledně cca 300m dlouhá cesta (na jejím začátku je parkoviště, 49.5367408N, 15.8459089E); k rozhledně vede ve stejné trase žlutá TZT a modré místní značení "Sázavský okruh“

Výhled: kruhový výhled – Českomoravská vrchovina, Posázaví, Žďárské vrchy, Železné hory, Melechov, Javořice

Historie: Věž na kopci Rosička (645 metrů) je jednou z moderních telekomunikačních stožárů sloužící turistům zároveň jako rozhledna. Není však první vyhlídkovou stavbou na tomto místě. V meziválečném období zde stával maják letecké navigace, který byl kvůli silné korozi za druhé sv. války zlikvidován. Dočasně zde turistům sloužila i dřevěná triangulační věž s vyhlídkovou plošinou. Vrchol však i poté zůstal tradičním místem srazů a tanečních zábav.

O výstavbu současné rozhledny se zasadili představitelé blízkých obcí Sázava, Nížkov a Rosička, kteří přemítali o stavbě rozhledny již od počátku 90. let minulého století. Teprve až s pomocí společnosti Český Mobil, který finančně pokryl náklady na výstavbu věže (včetně příjezdové komunikace), se mohli návštěvníci z nové ocelové rozhledny poprvé rozhlížet 12. srpna 2001. Projekt věže vypracovala firma Giltek Czech Praha, realizaci pak provedla společnost Ericsson. Celková výška věže činí 42 metrů, přičemž vyhlídkový ochoz je umístěn 24 metrů nad zemí. Vede na něj 140 schodů. Obdobnou stavbu je možné nalézt u obce Kozárov na Blanensku.

Stavba je složena z pěti dílů, z nichž první dva o průměru 2m a každý o délce 12 m s vnějším točitým schodištěm tvoří rozhlednu. Ta je zakončena vyhlídkovou plošinou. Další tři díly jsou již menšího průměru. Každý má délku 6 m a slouží provozovateli sítě OSKAR. Stožár by měl odolat větru o síle 200 km/hod.

                Provozovatelem rozhledny je obec Sázava. Během turistické sezóny slouží návštěvníkům stánek s občerstvením a upomínkovými předměty.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: L.Píšan (červenec 2021)

 

    

Foto: P.Urbanec (duben 2020)

 

      

Foto: P.Urbanec (únor 2016)

 

    

foto: Pavel Žemlík (2004)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: