Rozhledna Hláska na Kypuši u Lanškrouna

 

Typ/materiál: kamenná vyhlídková věž s dřevěným krytým ochozem a železným schodištěm

Lokalita: vrch Kypuš (450m), cca 4km západně od Lanškrouna, cca 15km jihovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 49°55'20.50"N, 16°34'26.90"E

Nadmořská výška: 440m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: duben až červenec 2015

Oficiální zpřístupnění: 31. července 2015

Celková výška: 8,6m

Výška vyhlídkové plošiny: 4,3m

Počet schodů: 22

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: možný pouze pro pěší po žluté TZT, resp. okružní naučné stezce „Lanškrounské rybníky“ (viz mapka dole)

Výhled: díky okolním stromům je výhled omezen pouze severním směrem na část Lanškrounských rybníků, dále Suchý vrch a Bukovou horu

Historie: První novodobé snahy vybudovat na kopci Kypuš u Lanškrouna rozhlednu spadají zhruba do roku 2007, kdy se Sdružení obcí Lanškrounsko zabývalo dvěma rozhlednovými projekty – rozhlednou na Kypuši (zde byla navržena 35m vysoká rozhledna od architekta Kokeše) a na Mariánské hoře u Dolní Čermné. Přednost nakonec dostala Mariánská hora, kde nová rozhledna stojí od roku 2014. Nicméně zájem o Kypuši nezapadnul, a tak mohla být z iniciativy Městského úřadu v Lanškrouně vyhlídková věž na Kypuši vybudována, a to o rok později prostřednictvím rozpočtu společnosti spravující městské lesy. Při hledání podoby nové věže se přitom plně vycházelo z cca 50km vzdálené vyhlídky na Chlumu u Slatiňan (zrekonstruována v roce 2013).

                Spodní část vyhlídky na Kypuši tvoří masivní kamenná podezdívka, na které je vybudován dřevěný ochoz ve výšce 4,3 metrů přístupný po vnitřním ocelovém točitém schodišti. Dodavatelem stavby byl Miloš Nechanický z Poniklé u Jilemnice. Náklady na postavení činily cca 680 tis. Kč. Výstavba věže byla zahájena v dubnu 2015 a zkolaudována byla 23. července 2015. Zároveň došlo k úpravě (zpevnění) hřebenové cesty směřující od Lískovce k vrcholu Kypuše.

                Slavnostní zpřístupnění "Hlásky nad sjezdovkou", jak byla stavba pojmenována, proběhlo v pátek 31. července 2015 jako součást ukončení 2. ročníku místního výtvarného sympozia Hlína fest.

                Rozhled je díky okolní vegetaci možný pouze k severu, a to ve směru bývalé sjezdovky. Ta zde byla postavena začátkem 70. let minulého století a sloužila svému účelu cca 30 let.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (září 2015)

 

      

Foto: P.Zhorný (červenec 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: